გაკვეთილები


გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებლის სახელი გვარი, პირადი ნომერი: ნინო ელბაქიძე, 60001085607
საგანი:    ქართული ენა და ლიტერატურა
სწავლებისსაფეხური/კლასი:      დაწყებითი/ V
მოსწავლეთა რაოდენობა:      11
გაკვეთილისთემა: ,,ვაჟკაცის შესაფერია“ ( ხალხური )
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლეებმა მოახდინონ საშინაო დავალების პრეზენტაცია; შეძლონ მხატვრული ტექსტის  გაანალიზება, შეფასება და მიღებული ცოდნის პრაქტიკულ დავალებებში გამოყენება.
ქართ. V. 2. მოსწავლეს შეუძლია ჯგუფური და ინდივიდუალური საკომუნიკაციო ამოცანების განხორციელება;
ქართ. V. 8. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ჟანრის მხატვრული ტექსტების წაკითხვა და ადეკვატურად გაგება-გაანალიზება


N

                    აქტივობისაღწერა
გამოყენებულიმეთოდი
/მეთოდები
კლასისორგანიზებისფორმა
/ფორმები
სასწავლორესურსები
დრო (წთ)
  1.  

მთელ კლასს პროექტორის საშუალებით ვაცნობ გაკვეთილის თემას, მიზნებს, აქტივობებს, შეფასების საგანსა და შეფასების რუბრიკებს.


პრეზენტაცია
საერთო საკლასო
პროექტორი, კომპიუტერი, ელექტრონული სასწავლო რესურსი.

2 წთ.
  1.  


წინარე ცოდნაზე (მოსწავლეს შეუძლია ჯგუფური მუშაობა; აქვს საპრეზენტაციო მასალის წარმოდგენის უნარ–ჩვევა) დაყრდნობით მოსწავლე აკეთებს პრეზენტაციას იმ კრიტერიუმების გათვალისწინებით, რომელიც პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკაშია მოცემული.
მოსწავლეები გააკეთებენ პრეზენტაციას.     თემაა -  ,,ვაჟკაცობა“
პრეზენტაციების დროს შეივსება მოცემული ცხრილი:

I ჯგ.
IIჯგ.
როლი


აუდიტორია


ფორმა


თემა




პრეზენტაცია
ჯგუფური მუშაობა
თაბახის ფურცლები,
პოსტერი.
5წთ.
წინარე ცოდნის გააქტიურება. მოსწავლეები ყვებიან ხალხურ ლექსს ,,ვაჟკაცის შესაფერია.“ შემდეგ ვსვამ კითხვებს:
-         ვისი დაწერილია ლექსი?
-         როგორ იქმნება ხალხური სიტყვიერება?
-         ტექსტის მიხედვით, რა არის ვაჟკაცის შესაფერი?
-         რისი არ უნდა ეშინოდეს მას?
-         როგორი ვაჟკაცი უნდა გაზარდოს დედამ?
-         ეს ლექსი ჩვენმა ხალხმა დაუკავშირა იმ წარმოდგენას, რომელიც მას გმირის შესახებ ჰქონდა. ჩამოთვალეთ ის ძირითადი ნიშნები, რომლებიც ამ ლექსის მიხედვით უნდა ახასიათებდეს ვაჟკაცს. (მოძებნეთ ტექსტში!).
-         ნაწარმოებებიდან ან კონოფილმებიდან ვის შეიძლება ვუწოდოთ ვაჟკაცი?
-         სახალხო მთქმელმა ლექსს ,,ვაჟკაცის შესაფერია“ უწოდა. რამდენად შეეფერება ეს სათაური ტექსტს? თქვენ სხვა სათაურს ხომ არ შეურჩევდით?

კითხვა-პასუხი
საერთო საკლასო
სახელმძღვანელო
,,ქართული ენა და ლიტერატურა“
V კლასი.
5 წთ.
4.
ენობრივ მხარეზე დაკვირვება.
რა ეპითეტს იყენებს სახალხო მთქმელი სიკვდილთან მიმართებაში?
-         მოძებნეთტექსტშითანამედროვესალიტერატუროქართულისათვისმიუღებელიფორმები.
-         თქვენიაზრით, რითარისგამოწვეულიტექსტშიამფორმებისგამოყენება?

კითხვა-პასუხი
საერთო საკლასო
სახელმძღვანელო,,ქართული ენა და ლიტერატურა“V კლასი.
3წთ.
5.
ჯგუფებს ვურიგებ თაბახის ფურცლებს, თითო ჯგუფს - ექვს ფურცელს. ექვსივე ფურცელი სხვადასხვა ფერის იქნება. თითო ფურცელზე ეწერება კითხვა.  იწყება დაბალი სააზროვნო კითხვებით და გრძელდება მაღალი სააზროვნო კითხვებით.
I   ფურცელი - აღწერეთ- ლექსის მიხედვით აღწერეთ ვაჟკაცი, ლექსიდან მოიყვანეთ არგუმენტები!
II  ფურცელი - შეადარეთშეადარეთვაჟკაცი და ლაჩარი ერთმანეთს
აქ შეუძლიათ ვენის დიაგრამაც გააკეთონ.
III ფურცელი - გაანალიზეთ- გაანალიზეთ რა უპირატესობა აქვს ვაჟკაც ადამიანს?
IV ფურცელი - შეაფასეთ -
 გამოიყენეთ არსებული ცოდნა და შეაფასეთ ვაჟკაცის განვლილი ცხოვრება
V   ფურცელი - დაიცავით თქვენი მოსაზრება - გამოთქვით  მოსაზრება იმის შესახებ, ამ ნაწარმოების მიხედვით თუ რა ყოფილა ადამიანის მთავარი დანიშნულება.
VI  ფურცელი - გამოთქვით საწინააღმდეგო მოსაზრება - მოცემულია დებულება: ,,ლექსი მოგვითხრობს იმის შესახებ, თუ როგორი არ უნდა იყოს ვაჟკაცი.“ გამოთქვით საწინააღმდეგო მოსაზრება და დაასაბუთეთ ის სათანადო არგუმენტებით.
პრეზენტაცია
ჯგუფური მუშაობა
 ფურცლები.
სახელმძღვანელო
,,ქართული ენა და ლიტერატურა“Vკლასი.
25 წთ.
6. 
საშინაო დავალება.
მოსწავლეებმა უნდა შეძლონ გაკვეთილზე მიღებული ცოდნის გაღრმავება.
კლასი 2 ჯგუფადაა დაყოფილი. თითოეულ ჯგუფს ვაძლევ საშინაო დავალებას. დავალების თემაა ,,ბუნება“
დავალება შესრულდება ამ ცხრილის მიხედვით:

I ჯგ.
IIჯგ.
როლი


აუდიტორია


ფორმა


თემა


განმარტებითი მითითებები








საერთო საკლასო
ცხრილი
2წთ.
7.
შეჯამება/შეფასება,
აქ მოსწავლეებმა უნდა შეძლონ მხატვრული ტექსტის შეჯამება სტრატეგია 3.2.1.
3 რამ, რაც ამ ტექსტის წაკითხვის შემდეგ დამამახსოვრდა
2 რამ, რამაც დამაფიქრა
1 რამ, რის შესახებაც, უფრო მეტის გაგებას ვისურვებდი



შეფასების რუბრიკაზე დაყრდნობით მოსწავლეებს ვაძლევ შეფასებას
შეფასების რუბრიკა
ჯგუფური.
საერთო საკლასო
/ინდივიდუალური
ბარათები, საწერი კალმები.
3წთ.

გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
მოსწავლეებმა მოახდინეს საშინაო დავალების პრეზენტაცია;  შეძლეს მხატვრული ტექსტის  წაკითხვა–გაანალიზება, შეფასება და მიღებული ცოდნის პრაქტიკულ დავალებებში გამოყენება
                                პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
მაღალი
10 - 9
საშუალოზე მაღალი
8 - 7
საშუალო 
   6 - 5      
საშუალოზე დაბალი
4 - 3
სუსტი
2 - 1
თემასთანშესაბამისობა

საპრეზენტაციომასალასრულიადშეესაბამებათემას
საპრეზენტაციომასალაშეესაბამებათემას
საპრეზენტაციომასალანაწილობრივშეესაბამებათემას
საპრეზენტაციოოდნავაა კავშირში თემასთან
საპრეზენტაციომასალაარშეესაბამებათემას
შინაარსი

საპრეზენტაციომასალაგაჯერებულიასაინტერესოფაქტებითადამასალებით. მასალაშინაარსობრივადსწორადააგანაწილებული (შესავალი, ძირითადინაწილიდადასკვნა)
საპრეზენტაციომასალაასაინტერესოა.მასალაშინაარსობრივადარაასრულადგამართული
საპრეზენტაციომასალანაკლებადააგაღრმავებულისაინტერესოფაქტებითადამასალებით. მასალაშინაარსობრივადარაასრულადგამართული
საპრეზენტაციომასალამოსაწყენია, არშეიცავსსაინტერესოფაქტებს

საპრეზენტაციომასალაუშინაარსოა
თემისგასაგებადწარმოდგენა

წარმოდგენილისაკითხინათელიდაგასაგებია, საუბრობსდამაჯერებლადდაუშეცდომოდ

წარმოდგენილისაკითხიგასაგებია, თუმცა საუბრობსნაკლებ დამაჯერებლადდაუმნიშვნელო შეცდომი

საუბარიმხოლოდნაწილობრივააგასაგები, მოითხოვსდამატებითგანმარტებებს, ზოგიერთისიტყვაშეცდომითააგადმოცემული, რაცართულებსმასალისგაგებას
საუბრობსდაბნეულად, არათანმიმდევრულად

საუბარიბუნდოვანია, საუბრობსდაბნეულად, სიტყვებისუმეტესობაარასწორადააწარმოთქმული

ვიზუალურინაწილი
ვიზუალურიმხარესრულადპასუხობსწარმოდგენილსაპრეზენტაციომასალას

მასალისვიზუალურიმხარეშეესაბამებათემას
მასალისვიზუალურიმხარენაკლებადშეესაბამებათემას, ანმასალამშრალია

მასალამშრალია, ანნაკლებ შეესაბამებათემას


არარისგამოყენებულივიზუალურიმხარე

ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
მაღალი

 10 - 9
საშუალოზე
მაღალი
      8-7
საშუალო

     6-5
საშუალოზე
დაბალი
     4 - 3
სუსტი

    2 - 1
ჯგუფის მიერ სამუშაოს მიზნის გააზრება
ჯგუფმა სამუშაო მიზანი სრულად გააცნობიერა
ჯგუფმა სამუშაო მიზანი კარგად გააცნობიერა
ჯგუფმა სამუშაო მიზანი ნაწილობრივ გააცნობიერა
ჯგუფმა სამუშაო  მიზნის რაღაც მცირე ნაწილი გაიგო
ჯგუფმა სამუშაო მიზანი ვერ გააცნობიერა
ჯგუფის წევრების მიერ სამუშაოს გადანაწილება
სამუშაო სრულად იყო ორგანიზებული, ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები სწორად და თანაბრად გადანაწილდა
სამუშაო კარგად ორგანიზებული იყო, მაგრამ ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები არათანაბრად იყო გადანაწილებული
სამუშაო ნაწილობრივ იყო ორგანიზებული და ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები ნაწილობრივ გადანაწილდა
სამუშაო არ იყო ორგანიზებული, ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები ქაოსურად გადანაწილდა
ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები არ იყო გადანაწილებული
თანამშრომლობა
ჯგუფის ყველა წევრი იყო აქტიური, ჯგუფის წევრებს შორის იყო პოზიტიური და საქმიანი ურთიერთობები
ჯგუფის ყველა წევრი იყო აქტიური, ჯგუფის წევრებს შორის იყო პოზიტიური და საქმიანი ურთიერთობები

მხოლოდ ერთი-ორი მოსწავლე აქტიურობდა, ჯგუფისაქტიურ და პასიურ წევრებს შორის ურთიერთობები იძაბებოდა
ჯგუფის წევრები პასიურები იყვნენ, მხოლოდ რამდენიმემომენტში ეცადნენთანამშრომლობითი გარემოს შექმნას
ჯგუფის წევრებს შორის არ შეინიშნებოდა თანამშრომლობითი გარემო
აზრთა გაზიარებისა და მიმღებლობის  უნარი
მოსწავლეები ყოველთვის ავლენენ აზრთა გაზიარებისა და მიმღებლობის უნარს.არგააჩნიათ აზრთა გაზიარების/მიმღებლობის უნარი
მოსწავლეები ავლენენ  აზრთა გაზიარებისა და მიმღებლობის უნარს.
მოსწავლეები ნაწილობრივ ავლენენ აზრთა გაზიარების და მიმღებლობის უნარს.
მოსწავლეები ნაკლებად ავლენენ აზრთა გაზიარების და მიმღებლობის უნარს.
მოსწავლეებს არ გააჩნიათ აზრთა გაზიარებისა და მიმღებლობის უნარი

დროის ლიმიტი
მოსწავლეები ყოველთვის იცავენ დროის ლიმიტს
მოსწავლეები ხშირად იცავენ დროის ლიმიტს
მოსწავლეები ნაწილობრივ იცავენ დროის ლიმიტს
მოსწავლეებს უჭირთ დროის ლიმიტის დაცვა
მოსწავლეები არ იცავენ დროის ლიმიტს

ხელმოწერა:                              /  ნინო ელბაქიძე /


გაკვეთილის  გეგმა
მასწავლებლის სახელი გვარი, პირადი ნომერი: ნინო ელბაქიძე, 60001085607
საგანი  ქართული ენა და ლიტერატურა
სწავლების საფეხური/კლასი:      დაწყებითი/ V
მოსწავლეთა რაოდენობა:      11
გაკვეთილის თემა: ,,ვირი, ვეფხვი, მელა და მგელი(იგავ-არაკი) სულხან-საბა ორბელიანი
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლეებმა მოახდინონ საშინაო დავალების პრეზენტაცია; შეძლონ ინფორმაციის მიღება და გაზიარება; შეძლონ მხატვრული ტექსტის  გაანალიზება და მიღებული ცოდნის პრაქტიკულ დავალებებში გამოყენება.

ქართ. V. 2. მოსწავლეს შეუძლია ჯგუფური და ინდივიდუალური საკომუნიკაციო ამოცანების განხორციელება.

ქართ.  V. 8.  მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ჟანრის მხატვრული ტექსტების ადეკვატურად გაგება-გაანალიზება.


N
აქტივობის აღწერა
გამოყენებული
მეთოდი
/მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმა
/ფორმები
სასწავლო
რესურსები
დრო (წთ)
1.
მთელ კლასს პროექტორის საშუალებით ვაცნობ გაკვეთილის თემას, მიზნებს, აქტივობებს, შეფასების საგანსა და შეფასების რუბრიკებს.
პრეზენტაცია
საერთო საკლასო
პროექტორი, კომპიუტერი, ელექტრონული სასწავლო რესურსი.

2 წთ.
2.
მოსწავლის წინარე ცოდნაზე (მოსწავლეს შეუძლია ჯგუფური მუშაობა; აქვს საპრეზენტაციო მასალის წარმოდგენის უნარ–ჩვევა) დაყრდნობით მოსწავლე საჭირო ვიზუალური მასალის გამოყენებით აკეთებს პრეზენტაციას.
პრეზენტაცია
ჯგუფური მუშაობა
პოსტერები
5 წთ.
3.
წინარე ცოდნის გააქტიურება.
მოსწავლეებს ვეკითხები:
-         რა მიზნით ჩაფლა ერთმა კაცმა ოქრო მიწაში?
-         რატომ ჩამარხა მომპარავმა ოქროს მნაცვლად ლოდი?
-         რა შეგონება ერთვის ამ იგავ-არაკს?

კიითხვა-პასუხი
საერთო საკლასო
სახელმძღვანელო,,ქართული ენა და ლიტერატურა“Vკლასი.
3 წთ.
4.
პროვოცირება. - ახალი მასალის ახსნის დროს მოსწავლეებს ვეუბნები, რომ სულხან-საბას კიდევ ერთი იგავი უნდა შევისწავლოთ, ოღონდ რომელი თავად უნდა ამოიცნონ თამაშით. კლასს ოთხ ჯგუფად ვყოფ, თითო ჯგუფში თითო ბუკი დევს.  ჯგუფებს ვაძლევ ჩემ მიერ სპეციალურად ამ გაკვეთილისათვის შექმნილ რესურსებს. მათ სხვადასხვა დავალება აქვთ შესასრულებელი. პირველმა ჯგუფმა უნდა ამოიცნოს სიტყვა ,,ვირი,“ https://learningapps.org/display?v=pz1n536pj18
მეორემ - ,,ვეფხვი,“ https://learningapps.org/display?v=pft0kpdjn18
მესამემ - ..მელა,“ https://learningapps.org/display?v=pqdaqoa3t18
ხოლო მეოთხემ -,,მგელი.“ https://learningapps.org/display?v=pm1eovnkn18
თითოეულმა მათგანმა გვირილის ფორმის ფურცელზე უნდა დაწეროს ამოცნობილი სიტყვა. დაფაზე მრგვალ ყვითელ ფურცელზე წერია: ,,იგავ-არაკი.“ ჯგუფები აკრავენ სიტყვებს, ერთი გვირილის ფურცელი მეც მაქვს და ვეკითხები ბავშვებს, ყველა ამ სიტყვას რომელი კავშირი გააერთიანებდა? ვწერთ ,,და“ კავშირს და საბოლოოდ გამოდის გვირილა, რომლის ყვითელ გულშიც წერია ,,იგავ-არაკი,“ ირგვლივ, გვირილის ფურცლებზე კი: ვირი, ვეფხვი, მელა და მგელი.

თამაში
ჯგუფური მუშაობა
პროექტორი, კომპიუტერი,
პოსტერი, მარკერი
10 წთ.
5.
  ახალი მასალის ახსნა.
ახალი მასალის ახსნასაც ვიწყებთ თამაშით, ოღონდ ამჯერად ერთად ვაკეთებთ ამას და არა - ჯგუფურად. https://learningapps.org/display?v=pbbefj21n18
თუ მოსწავლეები დავალებას სწორად შეასრულებენ, მხოლოდ მაშინ გაიხსნება ვიდეო, ქვიშის ზღაპარი: ,,ვირი, ვეფხვი, მელა და მგელი.“ https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=US58vB8DrQ0

მოსწავლეები ვიდეოს ნახვისა და მოსმენის შემდეგ წყვილებში ერთმანეთს უზიარებენ აზრს, იხსნება გაუგებარი სიტყვები და გამოთქმები.
     მოსწავლეები აანალიზებენ ტექსტს. ისინი ახლად მიღებულ ინფორმაციას დააკავშირებენ არსებულ ცოდნასთან, ამოიცნობენ ტექსტში არსებულ ინფორმაციას – ფაქტებს, ამოიცნობენ მოქმედებებს შორის არსებულ ლოგიკურ კავშირს, ყურადღებას გაამახვილებენ ტექსტის გამომსახველობით მხარეზე.

ტექსტის კარგად გასააზრებლად მოსწავლეები გამოკვეთენ მთავარ ინფორმაციას. ჯგუფები ერთმანეთს უსვამენ კითხვებს:
-         რატომ გაეპარა ვირი თავის პატრონს?
-         როგორი იყო ვეფხვის სამკვიდრო?
-         რამ შეაშინა ვეფხვი?
-         როგორ ეპყრობიან მელა და მგელი ვეფხვს?
-          
კითხვა–პასუხი
საერთო საკლასო,
წყვილებში მუშაობა,
ჯგუფური მუშაობა
სახელმძღვანელო
,,ქართული ენა და ლიტერატურა“
V კლასი.
პროექტორი,
კომპიუტერი
15წთ.
6.
ვეყრდნობი რა წინარე ცოდნას, რომ მოსწავლეებს შეუძლიათ ცოდნის პრაქტიკაში გამოყენება/ტრანსფერი.
ჯგუფებს ვურიგებ წინასწარ მომზადებულ ბარათებს, სადაც კითხვები უნდა დააკავშირონ პასუხებთან და გააკეთონ პრეზენტაცია.
გვ.62. N6 და N8. ამ სავარჯიშოებიდან კითხვები მწვანე ფერის ფურცელზე იქნება, პასუხები - ყვითელზე.
ბარათების დაკავშირება
ჯგუფური მუშაობა
ბარათები, მარკერები
5 წთ.
7.
მოსწავლეებმა უნდა შეძლონ არამხატვრული ტექსტის შეჯამება
რა ვიცოდი საქართველოს ფარგლებს გარეთ მდებარე ისტორიული ძეგლების შესახებ
რა გავიგე
რისი გაგება მაინტერესებს



შეფასების რუბრიკაზე დაყრდნობით მოსწავლეებს ვაძლევ  განმავითარებელ შეფასებას./შევაჯამებ გაკვეთილს. მივცემ საშინაო დავალებას.
განმარტებითი მითითებები
საერთო საკლასო
რვეული. პოსტერი.
მარკერი
5წთ.

გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები: მოსწავლეებმა მოახდინეს საშინაო დავალების პრეზენტაცია; შეძლეს ინფორმაციის მიღება და გაზიარება; შეძლეს მხატვრული ტექსტის  გაანალიზება და მიღებული ცოდნის პრაქტიკულ დავალებებში გამოყენება.

                                   განმავითარებელი  შეფასება

კრიტერიუმები
ყოველთვის
           100%
ხშირად
          75%
იშვიათად
         50%
არასდროს
0%
თანამშრომლობა




ჩართულობა




მოსმენა და სხვისი აზრის პატივისცემა







ხელმოწერა:                                                        /  ნინო ელბაქიძე /


                              გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებლის სახელი გვარი, პირადი ნომერი: ნინო ელბაქიძე, 60001085607
საგანი  ქართული ენა და ლიტერატურა
სწავლებისსაფეხური/კლასი:      დაწყებითი/ VI
მოსწავლეთარაოდენობა:      13
გაკვეთილისთემა: ,,აქლემი და ვირი“ სულხან-საბა ორბელიანი

გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლეებმა მოახდინონ საშინაო დავალების პრეზენტაცია; შეძლონ მხატვრული ტექსტის  წაკითხვა–გაანალიზება, ნაწარმოებში არსებული პრობლემის გამოკვეთა-შეფასება და მიღებული ცოდნის პრაქტიკულ დავალებებში გამოყენება.
ქართ. VI. 2. მოსწავლეს აქვს მხატვრული ტექსტის გააზრებისათვის არსებითი მნიშვნელობის მქონე დეტალების შეფასების უნარი;

ქართ. VI. 9. მოსწავლეს შეუძლია პირად გამოცდილებაზე დაყრდნობით იმსჯელოს ნაწარმოებში ასახული მისთვის გასაგები და მნიშვნელოვანი პრობლემების შესახებ

N

                    აქტივობის აღწერა
გამოყენებულიმეთოდი
/მეთოდები
კლასის ორგანიზებისფორმა
/ფორმები
სასწავლო რესურსები
დრო (წთ)
  1.  

აქტივობა 1 - ორგანიზაციული საკითხების მოგვარება
ü    აქტივობის მიზანი
მოსწავლეები გაეცნონ გაკვეთილის თემას, მიზნებს, აქტივობებს, შეფასების საგანსა და შეფასების რუბრიკებს.
ü    აქტივობის აღწერა
მთელ კლასს პროექტორის საშუალებით ვაცნობ გაკვეთილის თემას, მიზნებს, აქტივობებს, შეფასების საგანსა და შეფასების რუბრიკებს.

პრეზენტაცია
საერთო საკლასო
პროექტორი, კომპიუტერი, ელექტრონული სასწავლო რესურსი.
მიზანია, მოსწავლეებმა თვალსაჩინოდ დაინახონ და გაეცნონ გაკვეთილის თემას, მიზანს და შეფასების რუბრიკებს.


2 წთ.
  1.  


აქტივობა 2 - საშინაო დავალების პრეზენტაცია
ü    აქტივობის მიზანი
მოსწავლეებმა შეძლონ საშინაო დავალების პრეზენტაცია
ü    აქტივობის აღწერა
წინარე ცოდნაზე (მოსწავლეს შეუძლია ჯგუფური მუშაობა; აქვს საპრეზენტაციო მასალის წარმოდგენის უნარ–ჩვევა) დაყრდნობით მოსწავლე აკეთებს საშინაო დავალების პრეზენტაციას.

პრეზენტაცია
ჯგუფური მუშაობა
თაბახის ფურცლები,
პოსტერი. ამ რესურსის გამოყენებით მოსწავლეები გააკეთებენ პრეზენტაციას.
5 წთ.
აქტივობა 3 - წინარე ცოდნის გააქტიურება.
ü    აქტივობის მიზანი
მოსწავლეებმა  მოახდინონ წინარე ცოდნის გააქტიურება/განმტკიცება
ü    აქტივობის აღწერა
მოსწავლეები საუბრობენ სულხან-საბა ორბელიანის ბიოგრაფიაზე. იგავ-არაკზე ,,მთიელი და კაკლის ხე“ შემდეგ ვსვამ კითხვებს:
-         როგორ ფიქრობთ, რატომ არ ჰქონდა ნანახი მთიელს წალკოტი?
-         რა დასკვნა შეიძლება გამოვიტანთ ამ იგავიდან?
-         რით განსხვავდება იგავ-არაკი მოთხრობისაგან?

კითხვა-პასუხი
საერთო საკლასო
სახელმძღვანელო
,,ქართული ენა და ლიტერატურა“
VI კლასი.
რესურსის მიზანია მოსწავლეებში ცოდნის გაღრმავება.
5 წთ.
4.
აქტივობა 4 - კითხვისთვის მზადება/პროვოცირება
ü    აქტივობის მიზანი
შესაძლებელია მოსწავლეთა აქტიურობის ამაღლება და მაქსიმალური ჩართულობის მიღწევა. 
§    აქტივობის აღწერა
გონებრივი იერიშის რუკაში იწერება ,,ცხოველები“
-         მოსწავლეთა პასუხებით ივსება რუკა:

ვაჟკაცი
 




გონებრივი იერიში
საერთო საკლასო
პოსტერი, რაზეც გამოსახულია სქემა - ,,გონებრივი იერიში.“ამ რესურსით შესაძლებელია მოსწავლეთა აქტიურობის ამაღლებად მაქსიმალური ჩართულობის მიღწევა. 
2 წთ.
5.
აქტივობა5 - ტექსტის კითხვა-გაანალიზება.
ü    აქტივობის მიზანი
შესაძლებელია მოსწავლეთა აქტიურობის ამაღლება და მაქსიმალური ჩართულობის მიღწევა. 
§    აქტივობის აღწერა

მოსწავლეებს ვეუბნები, რომ დღევანდელი გაკვეთილის თემაც სულხან-საბას იგავ-არაკია.   ვთხოვ ტექსტს მოუსმინონ და გაიაზრონ კარგად. ტექსტის კითხვის პროცესში აიხსნება გაუგებარი სიტყვები და გამოთქმები:
აგარა-
სიმჭლე -
ულაყი -
გვიმიზდონ -
ახალი სიტყვების ახსნის დროს გამოყენებული იქნება სქემა ,,სიტყვის პირამიდა.“
ტექსტის კარგად გასააზრებლად მოსწავლეებს ვეკითხები:
-         რა გამოიწვია ვირის სიჯიუტემ?
-         სულხან-საბას იგავებს ,,კუ და მორიელს“ და ,,აქლემი და ვირს“ რა აქვთ საერთო?
-         რატომ მოიქცა ასე აქლემი?
-         რატომ მოიქცა ასე კუ?
-         რა პრობლემა გამოიწვია მათმა ასეთმა საქციელმა?




ვენის დიაგრამა.
სქემა ,,სიტყვის პირამიდა.“
საერთო საკლასო
სახელმძღვანელო
,,ქართული ენა და ლიტერატურა“
VI კლასი. პროექტორი, კომპიუტერული. პოსტერი

10    წთ.
6.
ü    აქტივობის მიზანი
პრობლემის შეფასება და მისი გადაჭრის გზების დასახვა
§    აქტივობის აღწერა
ვეყრდნობი რა წინარე ცოდნას, რომ მოსწავლეებს შეუძლიათ ცოდნის პრაქტიკაში გამოყენება/ტრანსფერი, ჯგუფებმა უნდა შეასრულონ დავალებები. პირველმა და მესამე ჯგუფმა ,,აქლემი და ვირის“ მიხედვით უკვე გამოკვეთილი პრობლემა უნდა შეაფასონ, მისგან გამომდინარე საფრთხეები გამოკვეთონ და მისი გადაჭრის გზები დასახონ. მეორე ჯგუფმაც იგივე უნდა გააკეთოს, ოღონდ ,,კუ და მორიელის“ მიხედვით.
ბარათების შევსება.
პრეზენტაცია.
ჯგუფური მუშაობა
ბარათები,
საწერი კალმები
12 წთ.
7.


ü    აქტივობის მიზანი
შესაძლებელია მოსწავლეთა აქტიურობის ამაღლება და მაქსიმალური ჩართულობის მიღწევა. 
§    აქტივობის აღწერა
ვეყრდნობი რა წინარე ცოდნას, რომ მოსწავლეებს შეუძლიათ ცოდნის პრაქტიკაში გამოყენება/ტრანსფერი, ჯგუფებს ვთავაზობ მათი ჯგუფიდან წარმოდგენილმა პრეზენტატორმა აზროვნების 3 ქუდიდან: შავი, თეთრი და წითელი - მოირგოს ის ქუდი, რომელი ფერის ჩხირებსაც ამოიღებენ ყუთიდან. პრეზენტატორებმა მოთხრობაში წამოჭრილი პრობლემა უნდა წარმოადგინონ 3 განსხვავებული ტიპის მოაზროვნის თვალით.
ბარათების შევსება.
პრეზენტაცია.
ჯგუფური მუშაობა


ბარათები, საწერი კალმები. ქუდები

5 წთ.
8. 
საშინაო დავალება.
მოსწავლეებმა უნდა შეძლონ გაკვეთილზე მიღებული ცოდნის გაღრმავება. შეასრულონ სახელმძღვანელოდან გვ.46. N3.
განმარტებითი მითითებები








საერთო საკლასო
ცხრილი
1 წთ.
9.
შეჯამება/შეფასება,
აქ მოსწავლეებმა უნდა შეძლონ მხატვრული ტექსტის შეჯამება

                            ცოდნა
        
უნარ-ჩვევა                                                                 
                                        დამოკიდ



მოსწავლეები წერენ თუ რა ცოდნა მიიღეს ამ გაკვეთილიდან, რა უნარ-ჩვევები განუვითარდათ და როგორ შეიცვლიან დამოკიდებულებას.

ბარათებს შესავსებად ვურიგებ ჯგუფებს.
შეფასების რუბრიკაზე დაყრდნობით მოსწავლეებს ვაძლევ შეფასებას/შევაჯამებ გაკვეთილს.

შეფასების რუბრიკა
ჯგუფური.
საერთო საკლასო
/ინდივიდუალური
ბარათები, საწერი კალმები.
3 წთ.

  გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:

მოსწავლეებმა მოახდინეს საშინაო დავალების პრეზენტაცია; შეძლეს მხატვრული ტექსტის  წაკითხვა–გაანალიზება, ნაწარმოებში არსებული პრობლემის გამოკვეთა-შეფასება და მიღებული ცოდნის პრაქტიკულ დავალებებში გამოყენება.




                                          პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
მაღალი
10 - 9
საშუალოზე მაღალი
8 - 7
საშუალო 
   6 - 5      
საშუალოზე დაბალი
4 - 3
სუსტი
2 - 1
თემასთანშესაბამისობა

საპრეზენტაციომასალასრულიადშეესაბამებათემას
საპრეზენტაციომასალაშეესაბამებათემას
საპრეზენტაციომასალანაწილობრივშეესაბამებათემას
საპრეზენტაციოოდნავაა კავშირში თემასთან
საპრეზენტაციომასალაარშეესაბამებათემას
შინაარსი

საპრეზენტაციომასალაგაჯერებულიასაინტერესოფაქტებითადამასალებით. მასალაშინაარსობრივადსწორადააგანაწილებული (შესავალი, ძირითადინაწილიდადასკვნა)
საპრეზენტაციომასალაასაინტერესოა.მასალაშინაარსობრივადარაასრულადგამართული
საპრეზენტაციომასალანაკლებადააგაღრმავებულისაინტერესოფაქტებითადამასალებით. მასალაშინაარსობრივადარაასრულადგამართული
საპრეზენტაციომასალამოსაწყენია, არშეიცავსსაინტერესოფაქტებს

საპრეზენტაციომასალაუშინაარსოა
თემისგასაგებადწარმოდგენა

წარმოდგენილისაკითხინათელიდაგასაგებია, საუბრობსდამაჯერებლადდაუშეცდომოდ

წარმოდგენილისაკითხიგასაგებია, თუმცა საუბრობსნაკლებ დამაჯერებლადდაუმნიშვნელო შეცდომი

საუბარიმხოლოდნაწილობრივააგასაგები, მოითხოვსდამატებითგანმარტებებს, ზოგიერთისიტყვაშეცდომითააგადმოცემული, რაცართულებსმასალისგაგებას
საუბრობსდაბნეულად, არათანმიმდევრულად

საუბარიბუნდოვანია, საუბრობსდაბნეულად, სიტყვებისუმეტესობაარასწორადააწარმოთქმული

ვიზუალურინაწილი
ვიზუალურიმხარესრულადპასუხობსწარმოდგენილსაპრეზენტაციომასალას

მასალისვიზუალურიმხარეშეესაბამებათემას
მასალისვიზუალურიმხარენაკლებადშეესაბამებათემას, ანმასალამშრალია

მასალამშრალია, ანნაკლებ შეესაბამებათემას


არარისგამოყენებულივიზუალურიმხარე

                                  
                           ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
მაღალი

 10 - 9
საშუალოზე
მაღალი
      8-7
საშუალო

     6-5
საშუალოზე
დაბალი
     4 - 3
სუსტი

    2 - 1
ჯგუფის მიერ სამუშაოს მიზნის გააზრება
ჯგუფმა სამუშაო მიზანი სრულად გააცნობიერა
ჯგუფმა სამუშაო მიზანი კარგად გააცნობიერა
ჯგუფმა სამუშაო მიზანი ნაწილობრივ გააცნობიერა
ჯგუფმა სამუშაო  მიზნის რაღაც მცირე ნაწილი გაიგო
ჯგუფმა სამუშაო მიზანი ვერ გააცნობიერა
ჯგუფის წევრების მიერ სამუშაოს გადანაწილება
სამუშაო სრულად იყო ორგანიზებული, ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები სწორად და თანაბრად გადანაწილდა
სამუშაო კარგად ორგანიზებული იყო, მაგრამ ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები არათანაბრად იყო გადანაწილებული
სამუშაო ნაწილობრივ იყო ორგანიზებული და ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები ნაწილობრივ გადანაწილდა
სამუშაო არ იყო ორგანიზებული, ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები ქაოსურად გადანაწილდა
ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები არ იყო გადანაწილებული
თანამშრომლობა
ჯგუფის ყველა წევრი იყო აქტიური, ჯგუფის წევრებს შორის იყო პოზიტიური და საქმიანი ურთიერთობები
ჯგუფის ყველა წევრი იყო აქტიური, ჯგუფის წევრებს შორის იყო პოზიტიური და საქმიანი ურთიერთობები

მხოლოდ ერთი-ორი მოსწავლე აქტიურობდა, ჯგუფის აქტიურ და პასიურ წევრებს შორის ურთიერთობები იძაბებოდა
ჯგუფის წევრები პასიურები იყვნენ, მხოლოდ რამდენიმე მომენტში ეცადნენ თანამშრომლობითი გარემოს შექმნას
ჯგუფის წევრებს შორის არ შეინიშნებოდა თანამშრომლობითი გარემო
აზრთა გაზიარებისა და მიმღებლობის  უნარი
მოსწავლეები ყოველთვის ავლენენ აზრთა გაზიარებისა და მიმღებლობის უნარს. არ  გააჩნიათ აზრთა გაზიარების/მიმღებლობის უნარი
მოსწავლეები ავლენენ  აზრთა გაზიარებისა და მიმღებლობის უნარს.
მოსწავლეები ნაწილობრივ ავლენენ აზრთა გაზიარების და მიმღებლობის უნარს.
მოსწავლეები ნაკლებად ავლენენ აზრთა გაზიარების და მიმღებლობის უნარს.
მოსწავლეებს არ გააჩნიათ აზრთა გაზიარებისა და მიმღებლობის უნარი

დროის ლიმიტი
მოსწავლეები ყოველთვის იცავენ დროის ლიმიტს
მოსწავლეები ხშირად იცავენ დროის ლიმიტს
მოსწავლეები ნაწილობრივ იცავენ დროის ლიმიტს
მოსწავლეებს უჭირთ დროის ლიმიტის დაცვა
მოსწავლეები არ იცავენ დროის ლიმიტს



                                          განმავითარებელი  შეფასება

კრიტერიუმები
ყოველთვის
           100%
ხშირად
          75%


იშვიათად
         50%


არასდროს
0%
თანამშრომლობა




ჩართულობა




მოსმენა და სხვისი აზრის პატივისცემა





ხელმოწერა:                                                        /  ნინო ელბაქიძე /


                         გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებლის სახელი გვარი, პირადი ნომერი: ნინო ელბაქიძე, 60001085607
საგანი  ქართული ენა და ლიტერატურა
სწავლების საფეხური/კლასი:      დაწყებითი/ VI
მოსწავლეთა რაოდენობა:      20
გაკვეთილის თემა: ,,ვერხვი“ ვაჟა-ფშაველა
გაკვეთილის მიზანი:მოსწავლეებმა მოახდინონ საშინაო დავალების პრეზენტაცია; შეძლონ მხატვრული ტექსტის  წაკითხვა–გაანალიზება, სხვადასხვა სახის მიზნობრივი ტექსტის შექმნადა მიღებული ცოდნის პრაქტიკულ დავალებებში გამოყენება.

N

                    აქტივობისაღწერა
გამოყენებულიმეთოდი
/მეთოდები
კლასისორგანიზებისფორმა
/ფორმები
სასწავლორესურსები
დრო (წთ)
  1.  

მთელ კლასს პროექტორის საშუალებით ვაცნობ გაკვეთილის თემას, მიზნებს, აქტივობებს, შეფასების საგანსა და შეფასების რუბრიკებს.


პრეზენტაცია
საერთო საკლასო
პროექტორი, კომპიუტერი, ელექტრონული სასწავლო რესურსი.

2წთ.
  1.  


წინარე ცოდნაზე (მოსწავლეს შეუძლია ჯგუფური მუშაობა; აქვს საპრეზენტაციო მასალის წარმოდგენის უნარ–ჩვევა) დაყრდნობით მოსწავლე აკეთებს პრეზენტაციას იმ კრიტერიუმების გათვალისწინებით, რომელიც პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკაშია მოცემული.
მოსწავლეები გააკეთებენ პრეზენტაციას. თემაა -  ,,ვაჟკაცობა“ პრეზენტაციების დროს შეივსება მოცემული ცხრილი:

I ჯგ.
IIჯგ.
IIIჯგ.

IV
ჯგ.
როლი




აუდიტორია




ფორმა




თემა









პრეზენტაცია
ჯგუფური მუშაობა
თაბახის ფურცლები,
პოსტერი.
5წთ.
წინარე ცოდნის გააქტიურება. მოსწავლეები ყვებიან ხალხურ ლექსს ,,ვაჟკაცის შესაფერია.“შემდეგ ვსვამ კითხვებს:
-         ტექსტის მიხედვით, რა არის ვაჟკაცის შესაფერი?
-         რისი არ უნდა ეშინოდეს მას?
-         როგორი ვაჟკაცი უნდა გაზარდოს დედამ?



კითხვა-პასუხი
საერთო საკლასო
სახელმძღვანელო
,,ქართული ენა და ლიტერატურა“VI კლასი.
2წთ.
4.
კითხვისთვის მზადება.
კლასს ვაჩვენებ ვერხვის სურათს.  რა შეუძლიათ თქვან მასზე? გაიხსენონ ბუნების გაკვეთილებზე ნასწავლიც.
გონებრივი იერიში
საერთო საკლასო
პროექტორი, კომპიუტერი, ელექტრონული სასწავლო რესურსი.
პოსტერი



2 წთ.
5.
ტექსტის კითხვა-გაანალიზება.
მოსწავლეებს ვეუბნები, რომ დღევანდელი გაკვეთილის თემაა ,,ვერხვი,“ რომლის ავტორიც ვაჟა-ფშაველაა.აქ გავიხსენებთ, ვინაა ვაჟა. ამის შემდეგ ვკითხულობთ ტექსტის პირველ თავს. ტექსტის კითხვის დროს ივსება ვარაუდების სქემა:
,,ვერხვი“
როგორ ფიქრობთ,
რა მოხდება
რატომ
ფიქრობთ
ასე?
სინამდვილეში
რა მოხდა?
სათაურის
წაკითხვის
შემდეგ



I მონაკვეთის
წაკითხვის
შემდეგ



II მონაკვეთის
წაკითხვის
შემდეგ













(სქემის შევსება გაგრძელდება მომდევნო გაკვეთილზე, როდესაც მეორე და მესამე თავი აიხსნება).
ვარაუდების სქემა,
ვენის დიაგრამა
საერთო საკლასო
სახელმძღვანელო
,,ქართული ენა და ლიტერატურა“VI კლასი. პროექტორი, კომპიუტერული. პოსტერი

15 წთ.
ტექსტის კითხვის პროცესში აიხსნება გაუგებარი სიტყვები და გამოთქმები:
დელგმა -
ქოქოლა, ქოქოლას აყრის -
ტექსტის კარგად გასააზრებლად მოსწავლეებს ვეკითხები (პასუხები მოძებნონ ტექსტში):
-         სად ამოვიდა ვერხვი?
-         რა აწუხებდა მას?
-         საით უწევდა გული?
-         რატომ იყო იგი თავისი ხვედრის უკმაყოფილო?
აქ შეივსება ვენის დიაგრამა. ერთმანეთს შევადარებთ მარტოდ მდგომ ვერხვს და ტყეში ერთად მდგომ ვერხვებს.




6.


ვეყრდნობი რა წინარე ცოდნას, რომ მოსწავლეებს შეუძლიათ ცოდნის პრაქტიკაში გამოყენება/ტრანსფერი, ჯგუფებს ვურიგებ ბარათებს, სადაც უნდა შეავსონ სქემა ,,პერსონაჟის რუკა“
ბარათების შევსება.
პრეზენტაცია.
ჯგუფური მუშაობა
ბარათები,
საწერი კალმები. 
7 წთ.
7.
ვეყრდნობი რა წინარე ცოდნას, რომ მოსწავლეებს შეუძლიათ ცოდნის პრაქტიკაში გამოყენება/ტრანსფერი, ჯგუფებს ვურიგებ ბარათებს, სადაც უნდა შეავსონ სქემა ,,ხუთსტრიქონიანი ლექსი“

ბარათების შევსება.
პრეზენტაცია.
ჯგუფური მუშაობა
ბარათები,
საწერი კალმები. 
7წთ.
8. 
საშინაო დავალება.
მოსწავლეებმა უნდა შეძლონ გაკვეთილზე მიღებული ცოდნის გაღრმავება.
კლასი 4 ჯგუფადაა დაყოფილი. თითოეულ ჯგუფს ვაძლევ საშინაო დავალებას. დავალების თემაა ,,ბუნება“
დავალება შესრულდება ამ ცხრილის მიხედვით:

I ჯგ.
IIჯგ.
IIIჯგ.

IV
ჯგ.
როლი




აუდიტორია




ფორმა




თემა




განმარტებითი მითითებები








საერთო საკლასო
ცხრილი
2წთ.
9.
შეჯამება/შეფასება,
აქ მოსწავლეებმა უნდა შეძლონ მხატვრული ტექსტის შეჯამება სტრატეგია 3.2.1.
3 რამ, რაც ამ ტექსტის წაკითხვის შემდეგ დამამახსოვრდა
2 რამ, რამაც დამაფიქრა
1 რამ, რის შესახებაც, უფრო მეტის გაგებას ვისურვებდი



ბარათებს შესავსებად ვურიგებ ჯგუფებს.
შეფასების რუბრიკაზე დაყრდნობით მოსწავლეებს ვაძლევ შეფასებას/შევაჯამებ გაკვეთილს.

შეფასების რუბრიკა
ჯგუფური.
საერთო საკლასო
/ინდივიდუალური
ბარათები, საწერი კალმები.
3წთ.

გაკვეთილისბოლოსმისაღწევიშედეგები:

მოსწავლეებმა მოახდინეს საშინაო დავალების პრეზენტაცია;  შეძლეს მხატვრული ტექსტის  წაკითხვა–გაანალიზება, სხვადასხვა სახის მიზნობრივი ტექსტის შექმნა და მიღებული ცოდნის პრაქტიკულ დავალებებში გამოყენება.

ქართ. VI. 2. მოსწავლესაქვსმხატვრულიტექსტისგააზრებისათვისარსებითიმნიშვნელობისმქონედეტალებისშეფასებისუნარი ;

ქართ. VI. 7.მოსწავლესშეუძლიასხვადასხვა სახის მხატვრული და არამხატვრული ტექსტების წაკითხვა და გაგება-გაანალიზება;


ქართ. VI. 15.მოსწავლესშეუძლიასხვადასხვა ტიპის მიზნობრივი ტექსტის დამოუკიდებლად შექმნა
პრეზენტაციის შეფასებისრუბრიკა
კრიტერიუმები
მაღალი
10 - 9
საშუალოზე მაღალი
8 - 7
საშუალო 
   6 - 5      
საშუალოზე დაბალი
4 - 3
სუსტი
2 - 1
თემასთანშესაბამისობა

საპრეზენტაციომასალასრულიადშეესაბამებათემას
საპრეზენტაციომასალაშეესაბამებათემას
საპრეზენტაციომასალანაწილობრივშეესაბამებათემას
საპრეზენტაციოოდნავაა კავშირში თემასთან
საპრეზენტაციომასალაარშეესაბამებათემას
შინაარსი

საპრეზენტაციომასალაგაჯერებულიასაინტერესოფაქტებითადამასალებით. მასალაშინაარსობრივადსწორადააგანაწილებული (შესავალი, ძირითადინაწილიდადასკვნა)
საპრეზენტაციომასალაასაინტერესოა.მასალაშინაარსობრივადარაასრულადგამართული
საპრეზენტაციომასალანაკლებადააგაღრმავებულისაინტერესოფაქტებითადამასალებით. მასალაშინაარსობრივადარაასრულადგამართული
საპრეზენტაციომასალამოსაწყენია, არშეიცავსსაინტერესოფაქტებს

საპრეზენტაციომასალაუშინაარსოა
თემისგასაგებადწარმოდგენა

წარმოდგენილისაკითხინათელიდაგასაგებია, საუბრობსდამაჯერებლადდაუშეცდომოდ

წარმოდგენილისაკითხიგასაგებია, თუმცა საუბრობსნაკლებ დამაჯერებლადდაუმნიშვნელო შეცდომი

საუბარიმხოლოდნაწილობრივააგასაგები, მოითხოვსდამატებითგანმარტებებს, ზოგიერთისიტყვაშეცდომითააგადმოცემული, რაცართულებსმასალისგაგებას
საუბრობსდაბნეულად, არათანმიმდევრულად

საუბარიბუნდოვანია, საუბრობსდაბნეულად, სიტყვებისუმეტესობაარასწორადააწარმოთქმული

ვიზუალურინაწილი
ვიზუალურიმხარესრულადპასუხობსწარმოდგენილსაპრეზენტაციომასალას

მასალისვიზუალურიმხარეშეესაბამებათემას
მასალისვიზუალურიმხარენაკლებადშეესაბამებათემას, ანმასალამშრალია

მასალამშრალია, ანნაკლებ შეესაბამებათემას


არარისგამოყენებულივიზუალურიმხარე



No comments:

Post a Comment